Genel

6 Kg’lık Yangın Tüpü Dolum Fiyatları 2024

6 Kg'lık Yangın Tüpü Dolum Fiyatları 2021

6 Kg’lık Yangın Tüpü Dolum Fiyatları 2024 Yangın tüpü diğer bir deyişle yangın söndürme cihazı, içinde bulunan maddelerin yardımı ile ateş veya ısı ile oksijen arasına girip bağlantıyı kesmeye yardımcı olarak kullanılan basınçlı bir cihaz olarak tanımlanabilmektedir. 

Çok farklı ebat, büyüklük, içerdiği malzeme olarak üretimi yapılan bu cihazların yangın söndürme durumunda çok önem arz eden hayati bir cihazdır. 

6 Kg’lık Yangın Tüpü Dolum Fiyatları 2024

6 Kg’lık Yangın Tüpü Dolum Fiyatları 2024

Sizler için kaleme aldığımız bu yazımızda ; Yangın  Tüpü Nedir? Yangın Söndürme Cihazı Tipleri? Yangın Söndürme Tüpü Nasıl Yerleştirilir? Yangın Söndürme Tüpü Dolumu Nasıl Yapılır? Gibi başlıkları inceleyeceğiz. 

Yangın Söndürme Cihazı Tipleri? 

Yangın söndürme cihazları kullanım alanlarına göre birden fazla türde üretilmektedirler. Birden fazla yangın söndürme tüpü çeşidi vardır ve en çok kullanılan türleri aşağıdaki gibidir. 

Kuru Kimyevi Tozlu Yangın Söndürücü; isimleri genellikle herkes tarafından ABC tozlu yangın söndürme olarak da bilinmektedir. 

 ABC denmesindeki amaç A, B ve C olarak adlandırılan metal ve elektrik yangınlarında kullanılamazlar. Bu yangın tipleri dışındaki tüm yangınlarda kullanılabilir. 

Tozlu olan bu yangın söndürücüler kapalı mekanlarda kullanılmaları sonucunda mekanın temizliği oldukça zor olmaktadır. Evde veya mekanda bulunan eşyalar, elektronik cihazlar, halı veya perde gibi eşyalar zarar görür.  

Köpüklü Yangın Söndürücü; bu tip yangın söndürücüler ise katı (A) ve sıvı (B) sınıfında bulunan yangın riski taşıyan mekanlar için kullanılmaktadır. İçerisinde barındırdığı köpükler oksijenle ateşin temasını keser ve ortamı soğutarak ateşi söndürür.  

Kullanıldıktan sonra mekanı temizlemek oldukça kolaydır. 

Bunların dışında; karbondioksit gazlı, sulu, gazlı, metal tozlu gibi yangın söndürücüler de mevcuttur. 

 Yangın Söndürme Cihazı Nasıl Yerleştirilir? 

Yangın söndürme tüpünün yerleştirilmesinde önemli olan husus tüpe en kısa sürede ve çabuk bir şekilde ulaşmaktır.  

Evlerde kullanılacak yangın tüpü bir adet olacağından en kolay ve ulaşılır yerler hol, koridor ve antrelerdir. 

İş yerlerinde ise iş yerinin büyüklüğüne göre birden fazla kullanılacağı için iş güvenlik uzmanları tarafından hesaplanarak en doğru yerlere yerleştirilmelidir. 

Yangın tüplerinin asıl amacı acil durumlarda kullanmak için ulaşılabilirliğinin kolay olmasıdır. Bu sebeple ulaşmada ve almada engel teşkil edecek herhangi bir şeyin cihazın yakınlarında bulunmamasına özen gösterilmelidir. 

Yangın Tüpü Dolumu Nasıl Yapılır? 6 Kg’lık Yangın Tüpü Dolum Fiyatları 2024

  • Yangın söndürme tüpü hayati bir araçtır. Bu sebeple mevcut olan tüpün bakımı, dolumu gibi özen gerektiren işlerin önemle ve titizlikle yapılmalıdır. 
  • Dünya standartlarına uygun olarak yapılmalı ve dikkatle gözlemlenmelidir. 
  • Dolum yapılacak olan tüpün arasında olan itici gazın yani azotun boşaltılması gerekmektedir. Bu yapılacak ilk işlemdir. 
  • Daha sonra cihazın içerisine bulunan kimyevi madde vakum makineleri tarafından çekilerek boşaltılır. 
  • Daha sonra tüpün kullanım tarihine bakılır, geçmiş ise hidrostatik adı verilen teste tabi tutulur. 

Dolum işlemi profesyonellik gerektirdiği için mutlaka uzmanlar tarafından yapılmalıdır. Dolum fiyatları ise 6 Kg’lık bir yangın tüpü için 100 tl ile 500 tl arasında değişmektedir. İçerisine konacak olan maddenin çeşidine göre fiyatlar değişiklik göstereceğinden dolum yapan tesis ile öncelikle fiyat görüşmesi yapılmalıdır. 

6 kg’lık yangın tüpü dolum fiyatı ne kadar?

Dolum fiyatları ise 6 Kg’lık bir yangın tüpü için 100 tl ile 500 tl arasında değişmektedir.

Araçlarda kaç kg yangın tüpü olmalı?

İki yılda bir yangın tüplerinin tamamen boşaltılıp doldurulması önerilmektedir. Köpüklü yangın söndürme tüplerinin periyodik bakımları ve doldurulmaları yılda bir kezdir.
Fiyatlar Güncel Değil Mi? Buraya Tıkla Güncel Fiyat Gönder

YASAL UYARI

fiyatlar,fiyat sitesi, fiyatları

Bir Yorum Yaz