Ülkelerin Asgari Ücretleri

Arjantin Asgari Ücret 2024 Arjantinde Asgari Ücret Ne Kadar

Arjantin asgari ücret 2024 yılında ne kadar ?  Arjantin, Amerika kıtasında bulunan yüzölçümü en geniş ülkelerden birisi olmaktadır. Ülke 23 farklı eyaletten oluşmaktadır. Yerel halkın çoğunluğu İspanyol ve Portekiz kökenli insanlardan oluşmaktadır. 2001 yılında ülkede kullanılmayan soğuk çöl alanları tarıma açılmış ve bu gelişme Arjantin ekonomisini dolayısı ile de Arjantin asgari ücret düzeyini yükseltmiştir. 

Ülkenin nüfusu 43 milyon civarında olmakta ve resmi para birimi peso olmaktadır. Bir Arjantin pesosu 2024 yılı itibari ile 0.013 Dolara karşılık gelmektedir. Oldukça çeşitli bir nüfusa sahip olan ülke dünyanın pek çok ülkesinden turist almaktadır. Buna karşın ekonomisi iyi bir ülke olmamaktadır. Peki, Arjantin asgari ücret standartı ne kadar olmaktadır?

Arjantin Asgari Ücret 2024

2024 yılında belirlenen Arjantin asgari ücret düzeyi 18.000 Peso olmaktadır. Bu rakam da 233 Amerikan Dolarına karşılık gelmektedir. Türk parasına çevirecek olursak 1819 Türk Lirası etmektedir. Bu anlamda karşılaştırmalı olarak analiz edildiğinde diğer ülkelere göre bu düzeyin oldukça düşük olduğu görülmektedir. Ülkede asgari ücret ile çalışan kişiler gelir vergisinden muaf sayılmaktadır. Buna ek olarak pek çok sektörde işverenler işçilerine asgari ücretin üzerinde bir ödeme yaparlar. Bunun sebebi asgari ücretin beklenen düzeyin daha altında olmasıdır. Arjantin’de en çok iş bulunan şehir başkent Buenos Aires olmaktadır. Ülkeye çalışmak için giden pek çok işçi bu şehirde oldukça farklı sektörlerden iş bulabilmektedir. 

İlginizi Çekebilir: İtalya Asgari Ücret

Arjantin Hayat Şartları

Her yıl binlerce turist ağırlamakta olan ve pek çok doğal güzelliğe sahip olan Arjantin görüntüsünün aksine aslında geçim sıkıntısının bol olduğu bir ülkedir. Bu anlamda Arjantin asgari ücret düzeyi beklenen seviyede olmamaktadır. Ülke genelinde alınan asgari ücrete göre konut ve gıda giderleri oldukça yüksek olmaktadır. Bu sebeple özellikle asgari ücret ile geçinen vatandaşlar ülkede geçim sıkıntısı çekmektedir. Ülkenin nüfusunun büyük bir çoğunluğu göçmen torunu olmaktadır. Bu nedenle asgari ücret ile geçinen vatandaş sayısı fazladır. Pek çok temel gıda maddesinin fiyatı yönetim tarafından sabit olarak belirlenmekte fakat bunların dışında kalan gıda malzemeleri oldukça pahalı sayılmaktadır.

Arjantin Ekonomisi

Arjantin’de 2020 yılının Kasım ayında ülkede Arjantin asgari ücret düzeyinin yükseltilmesi ve sosyal yardımların artırılması konusunda çeşitli eylemler düzenlenmiştir. Bu eylemler hükümetin işveren ve sendikalar ile asgari ücreti görüşmesi öncesinde yapılmış ve pek çok kişi asgari ücrete zam talebinde bulunmuştur.

Bu gösteriler öncesinde Arjantin’de asgari ücret 16.875 Pesoya denk gelmekteydi. Bu gelişmeler sonrası asgari ücret 2024 yılında 18 bin Peso olarak belirlenmiştir. Bu ücret yine pek çok kişiyi tatmin etmemek ile birlikte eskisine göre fazlaca yükselmiş olarak görülmektedir. Sonuç olarak Arjantin asgari ücret açısından yaşam standartı yüksek ülkeler grubunda yer almamak ile birlikte çok düşük gelir seviyesine sahip olan ülkelerden biri de olmamaktadır.

Arjantin Asgari Ücret 2024 Ne Kadar ?

Arjantin asgari ücret 2024 yılında belirlenen Arjantin asgari ücret düzeyi 18.000 Peso olmaktadır.

Arjantin’de Yaşam Şartları Nasıldır?

Her yıl binlerce turist ağırlamakta olan ve pek çok doğal güzelliğe sahip olan Arjantin görüntüsünün aksine aslında geçim sıkıntısının bol olduğu bir ülkedir.
Fiyatlar Güncel Değil Mi? Buraya Tıkla Güncel Fiyat Gönder

YASAL UYARI

fiyatlar,fiyat sitesi, fiyatları

Bir Yorum Yaz