Ülkelerin Asgari Ücretleri

Avustralya Asgari Ücret 2024 Avustralya’da Asgari Ücret 2024

Avustralya Asgari Ücret 2024 Ne Kadar ? Avustralya dünyanın en büyük yüzölçümüne sahip ülkelerinden birisi olmakta ve 23 milyon nüfusa sahiptir. Avustralya dünyanın en yüksek asgari ücretini veren ülkelerden biridir. Bu anlamda Avustralya yaşam standartları oldukça yüksektir. Buna karşın ülke içerisinde yaşam maliyetlerinin yüksek olması sebebiyle kişilerin elinde kalan ücretin asgari ücretin kendisi kadar yüksek olmadığı bilinmektedir. Avustralya asgari ücret düzeyi iki farklı şekilde belirlenmektedir. Buna göre vasıflı ve vasıfsız işçiler ayrı ücretlendirmeye tabidir. Ülkede en geniş alan bulan sektör finans sektörüdür. Bunun haricinde en düşük maaşı turizm sektöründe çalışan kişiler almaktadır. Ülkede asgari ücret ile geçinen vatandaşların en büyük giderleri kira ve konut giderleri olmaktadır. Peki, dünyanın en yüksek asgari ücretini veren ülkelerden biri olan Avustralya’da asgari ücret ne kadardır?

Avustralya Asgari Ücret 2024

Avustralya’da asgari ücret vasıflı ve vasıfsız işçilere göre farklılık göstermektedir. Bu tasnife göre vasıfsız işçiler için aylık asgari ücret 2863 Dolar ve vasıflı işçiler için 3000 Dolar olmaktadır. Daha önce değinildiği gibi bu ücret sadece rakamsal bir değer olmakta ve çoğu işveren bu ücretlerin üzerinde maaşlar ödemektedir. Avustralya asgari ücret düzeyi uygulamada olan verilere bakıldığında vasıfsız işçiler için en az 3000 Dolar ve vasıflı işçiler için en az 3500-4000 Dolar arası olmaktadır. Bu miktarların Türk Lirası ile karşılıkları 23 bin tl gibi bir fiyata denk gelmektedir. Buna karşın yaşam giderleri göreceli olarak daha pahalı olduğu için gerçekte asgari ücret sanıldığı kadar yüksek olmamaktadır.

İlginizi Çekebilir: Arjantin Asgari Ücret

Avustralya’da Yaşam

Öncelikle Avustralya’da asgari ücret düzeyi sadece sembolik bir rakamdır. Buna göre ülke çapında farklı sektörlerden işverenler işçilerine bu ücretin üzerinde rakamlar ödemektedir. Iş hayatının oldukça canlı ve çeşitli olduğu bu ülkede asgari ücretin üzerinde rakamların işçilere ödenmesi sayesinde vatandaşların refah düzeyleri oldukça yüksek bir seviyededir. Bir ailede iki kişinin çalışması durumunda asgari ücret ile hesaplandığında eve giren para Türk Lirası cinsinden 15-20 bin tl’ye denk gelmektedir. Bu açıdan bakıldığında Avustralya asgari ücret düzeyi pek çok ülkeden yüksek olmakta ve vatandaşlara büyük bir rahatlık sunmaktadır.

Avustralya Çalışma Şartları

 Avustralya’da çalışma saatleri oldukça esnektir. Ülke genelinde resmi olarak 8 saat çalışma kuralı vardır. Buna karşın bu 8 saatin hangi saatler arasında olacağı işçi tarafından belirlenebilir. Bu anlamda işveren ile anlaşan kişiler için iş saatleri oldukça esnek ve buna bağlı olarak verimli olmaktadır. Bu nedenle Avustralya asgari ücret düzeyi ve yaşam şartları açısından oldukça ilgi çekici bir ülke konumunda olmaktadır. Bu sebeple de dünyanın pek çok ülkesinden işçi göçü alan bir ülke olmaktadır. Bunlara ek olarak Avustralya işsizliğin en az olduğu ülkelerden biridir.

Avustralya Asgari Ücret 2024 Ne Kadar ?

Avustralya asgari ücret 2024 vasıfsız işçiler için en az 3000 Dolar ve vasıflı işçiler için en az 3500-4000 Dolar arası olmaktadır.

Avustralya’da Yaşam Şartları Nasıldır?

Avustralya’da çalışma saatleri oldukça esnektir. Ülke genelinde resmi olarak 8 saat çalışma kuralı vardır.
Fiyatlar Güncel Değil Mi? Buraya Tıkla Güncel Fiyat Gönder

YASAL UYARI

fiyatlar,fiyat sitesi, fiyatları

Bir Yorum Yaz