Ülkelerin Asgari Ücretleri

Bosna Hersek Asgari Ücret 2024- Bosna’da Asgari Ücret 2024Ne Kadar ?

Bosna hersek asgari ücret 2024 yılında ne kadar ? Bosna Hersek hem doğu slav hem de batı Avrupa kültür ve değerlerinin harmanlandığı bir ülkedir. Bu nedenle çok sayıda farklı kültür iç içe geçmiş ve kendisine has bir yapı ortaya çıkarmıştır. Bosna Hersek’in başkenti Saraybosna’dır. Ülkenin kuzeyi Bosna ve güneyi Hersek’tir ve ülkenin ismi bu iki kısmın birleşiminden gelmektedir. Ülkenin resmi dili Boşnakça, Sırpça ve Hırvatça’dır. Buradan anlaşılacağı üzere ülkede Boşnaklar, Sırplar ve Hırvatlar bir arada yaşamaktadır. Bosna Hersek ekonomik anlamda savaştan göreceli olarak yeni çıkmış ve toparlanmakta olan bir ülkedir. Ülke ne çok zengin ne de çok fakirdir. Ülkenin para birimi Bosna Hersek Markı’dır. 1 Mark yaklaşık 4,35 Türk Lirasına denk gelmektedir. Peki, Bosna Hersek asgari ücret düzeyi nasıldır?

Bosna Hersek Asgari Ücret 2024

Bosna Hersek asgari ücret düzeyine bakıldığında oldukça dalgalı bir grafik karşımıza çıkmaktadır. Buna karşın bu bosna hersek asgari ücret 1356 Mark seviyesindedir. Buna rağmen işverenlerin çoğu ekstra ödemeler ile birlikte bu fiyatın üzerinde rakamları işçilerine ödemektedir. Bosna Hersek’de bu ücret ile geçinmek uygun bir seviyededir. Örneğin şehir merkezine yakın bir konumdan ev kiralamak yaklaşık 150 Mark’dır. Şehir merkezinde bir evde yaşamak isteyenler için bu fiyat 200 Mark ile 500 Mark arasında değişmektedir. Bu anlamda barınma giderlerinin makul seviyede olduğu görülmektedir. Bunun yanında market ürünlerinin de fiyatlarının oldukça uygun olduğu görülmektedir. Örneğin 1 litre süt 1.40 Mark gibi bir fiyattan satılmaktadır.

İlginizi Çekebilir: İzlanda Asgari Ücret

Bosna Hersek’de Yaşam Şartları

Bosna Hersek ekonomik koşuların ne iyi ne de kötü olarak tanımlandığı bir ülkedir. Ülkenin para biri olan Mark yaklaşık 0.55 Dolara denk gelmektedir. Bosna Hersek asgari ücret bakımından bir rakama sahip olmak ile birlikte çoğu işveren işçilerine daha yüksek düzeylerde maaşlar ödemektedir. Bosna Hersek’de yaşam giderleri asgari ücrete göre uygun bir seviyede olup asgari ücret ile geçinmek zor olmamaktadır. Türkiye ile bir karşılaştırma yapıldığında insanların Bosna Hersek’de daha az çalıştığı görülmektedir. Buna ek olarak asgari ücret ile karşılanabilecek temel ihtiyaçlar Türkiye’ye göre daha fazladır.

Bosna Hersek asgari ücret düzeyinin yeterli olup olmadığını öğrenmek için market fiyatlarına biraz daha göz atmak gerekirse 1 kilo peynirin ortalama fiyatı 10 Mark ve 500 gram ekmek 1 Mark gibi bir fiyatlandırmaya sahiptir. Bu fiyatlar ortalama fiyatlar olmak ile birlikte marketler atası daha ucuz ve daha pahalı ücretler görülebilmektedir. Bunun yanında alkol ve tütün ürünlerinin de fiyatı Türkiye’ye kıyasla daha ucuzdur. Tüm bu değeler dikkate alındığında Bosna Hersek savaşın yaralarını sarmaya çalışan bir ülke olarak karışımıza çıkmaktadır. Buna rağmen ekonomisi ne çok iyi ne de çok kötü bir ülke olarak sınıflandırılmaktadır. Ülkede asgari ücret ile geçinmenin de uygun bir ortalamada olduğu görülmektedir.

Bosna Hersek Asgari Ücret 2024 Ne Kadar ?

Bosna hersek asgari ücret 2024 yılında 1356 Bosna Hersek Markı civarındadır.

Bosna Hersek Yaşam Şartları Nasıldır?

Bosna Hersek ekonomik koşuların ne iyi ne de kötü olarak tanımlandığı bir ülkedir. Ülkenin para biri olan Mark yaklaşık 0.55 Dolara denk gelmektedir.
Fiyatlar Güncel Değil Mi? Buraya Tıkla Güncel Fiyat Gönder

YASAL UYARI

fiyatlar,fiyat sitesi, fiyatları

Bir Yorum Yaz