Genel

Enerji Kimlik Belgesi Fiyatları 2024

Enerji Kimlik Belgesi Fiyatları 2021

Enerji Kimlik Belgesi Fiyatları 2024; Son dönemlerde bir çok binanın başvuru yapıp akın akın almaya çalıştığı, başvuruların ardı ardının kesilmemesi sonucu internette bir enerji kimlik belgesi furyası gitmektedir.

Herkesin son derece önem verdiği Enerji Kimlik Belgesi Nedir? Nasıl alınır? Enerji Kimlik Belgesi Fiyatları 2024 ? Enerji Kimlik Belgesi Nasıl Oluşturulur? Gibi sorulara yanıt bulmaya çalışacağımız bu yazımızda sizlere ışık tutmaya çalışacağız.

Enerji Kimlik Belgesi Fiyatları 2024

Enerji Kimlik Belgesi Nedir

Enerji Kimlik Belgesi yani kısaca EKB, binalarda kullanılan enerjinin son derece verimli kullanılması, herkes tarafından dikkatsizce kullanılması sebebiyle israfın önlenmesi ve yaşadığımız doğal çevrenin korunmasını sağlamak için, binanın en az düzeyde enerji ihtiyacı, ennerji tüketiminin sınıflandırılması, binanın yalıtım özellikleri ve binanın ısıtma soğutma gibi sistemlerinin verimli olup olmadığını içeren belge türüdür.

5627 sayılı Enerji Verimliliği Kanunu ve buna bağlık olarak çıkartılan Binalarda Enerji Performansı Yönetmeliğine göre; EKB, binada var olan enerjinin ve enerji kaynaklarının Son derece etkin ve verimli olarak kullanılmasını, dikkatsizce kullanılarak yapılan enerji israfının önlenmesini ve çevrenin korunmasını sağlamak amacıyla asgari olarak binanın var olan enerji ihtiyacı ve enerji tüketim sınıflandırılması, yayılan sera gazı salımı seviyesi, yalıtım özellikleri ısıtma ve soğutma sistemlerinin son derece maksimum düzeyde verimi ile ilgili bilgileri içinde barındırmaktadır.

Enerji Kimlik Belgesi Fiyatları 2021

Evlerimizde bulunan ve bizler için son derece önemli olan buzdolabı, çamaşır makinesi, bulaşık makinesi gibi beyaz eşyalardaki veya yazın sıcak kışın soğuk havalarda kullandığımız klimalardaki enerji performansındaki sınıflandırmaları artık binalar için de geçerli olarak kkabul edilmektedir.

EKB Kursu 2024

EKB kursu 2024 enerji kimlik belgesi almak isteyenlerin araştırdığı bir kondur. EKB kursu diğer yıllarda olduğu gibi 2024 yılında da epeyce aratılacak gibi.

A sınıfı en verimli olarak bilinirken, Gsınıfı en düşük verimli seviye olarak belitilmektedir.

Sonuç olarak binalardaki bu sınıflandırmayı gösteren belgeye enerji kimlik belgesi yani EKB denilmektedir. Yeni yapılacaj veyayeni yapılmış binaların EKB ‘nin ise en düşük olarak C şekilde tasarlanıp inşa edilmesi gerekmektedir. Fakat yapılacak olan binanın C sınıfından daha küçük olması durumunda bu binalara kanune iskan izni verilmemektedir.

Fakat mevcut olan binalar için EKB asgari sınıflandırma seviyesi koşulu ise bulunmamaktadır.

EKB Fiyatları 2024

Peki son derece önemli olan bu EKB nasıl alınır ve ekb fiyatları 2024. Aşağıda yazımızın devamında bu konuları ele alarak sizlere daha iyi bilgi vermeye çalışacağız.

Enerji Kimlik Belgesi Nasıl Alınır

Enerji kimlik belgesi almak isteyen bina sahipleri veya bina yöneticileri, bu kimlik belgesini Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığınca yetki verilmiş enerji verimliliği danışmanlık şirketlerine şahsen başvuru yaparak alabiliyorlar.

Ayrıca EKB düzenlemek amacıyla düzenleme yetki belgesi almış olan serbet müşavir mühendis belgesi olan mühendisler ve mimarlar ya da bu vasıflara sahip olan mühendis veya mimar bulunduran kurumlar sıfırdan yeni yapılacak olan binalara EKB belgesi verebilmektedir.

EKB Fiyatları 2024 – Enerji Kimlik Belgesi Fiyatları 2024

Bu EKB için söylenecek net bir fiyat mümkün değildir. Çünkü EKB daire başı olarak verilen bir belge değildir. Bu belge binanın tümüne verilmektedir. Sonuç olarak binanın büyüklüğü, kat sayısı gibi faktörler fiyat üzerinde oldukça değiştirici etkiye sahiptir.

Enerji Kimlik Belgesi maliyeti ne kadar?

İlk site için enerji kimlik belgesi fiyatı 600 TL ilk bina için ve geri kalan 19 bina için 200 TL olacaktır. Toplam fiyat ise 600 + (19×200) = 4.400 TL olacaktır.

Enerji kimlik belgesi hangi binalarda zorunlu?

Enerji Kimlik Belgesi (EKB) Hangi Kanun ve Yönetmeliğe Dayanmaktadır? “5627 Sayılı Enerji Verimliliği Kanunu” ve buna bağlı olarak çıkartılan “Binalarda Enerji Performansı (BEP) Yönetmeliği” hükümlerine göre, yönetmelik kapsamındaki tüm binalar için Enerji Kimlik Belgesi (EKB) alma zorunluluğu getirilmiştir.
Fiyatlar Güncel Değil Mi? Buraya Tıkla Güncel Fiyat Gönder

YASAL UYARI

fiyatlar,fiyat sitesi, fiyatları

3 Yorum

Bir Yorum Yaz