Ülkelerin Asgari Ücretleri

İran Asgari Ücret İranda Asgari Ücret Ne Kadar 2024

İran Asgari Ücret İranda Asgari Ücret Ne Kadar 2024 araştırmamızla sizlerleyiz.Güneybatı Asya ülkeleri arasında yer alan İran, tarihi M.Ö 4000’lere dayanan bir millettir. Uluslararası enerji güvenliği ve dünya ekonomisinde geniş doğalgaz ve petrol kaynakları ile büyük bir yere sahiptir. Ülke Avrasya’nın merkezi konumu niteliğindedir. Bu nedenle jeostratejik bir öneme sahiptir.

Ortadoğu bölgesi içerisinde de en önemli bölgesel güçlerden biridir. Genel imajı nedeni ile çok fazla turizminin gelişmediği düşünülse de otellerinde boş yer bulmak oldukça güçtür. Para birimi riyal olan ülke de 1 riyal 0,27 Dolar olmaktadır. Asgari ücrete bu bağlamda bakıldığında oldukça düşük aralıklarda olabiliyor. Meslek gruplarına göre İran Asgari Ücret aralıkları da değişebiliyor.

İran Asgari Ücret 2024

Meslek gruplarına göre maaş aralıklarının değiştiği ülke de en düşük İran Asgari Ücret 156 dolar olarak ifade edilebilir. Ortalama işçilerin aldığı maaş ise TL bazında 400 TL olmaktadır. Meslek sahibi çalışanların maaş aralıkları değişmektedir. Muhasebeciler 1118 TL maaş alırken mimar ve mühendis gibi alanlarda çalışanlar ise 1332 TL maaş alıyor. Garson gibi restoranlarda çalışan işçiler 650 TL gibi ücretler alırken inşaat ustaları 750 TL aralıklarında maaşlar alabiliyor. İran’da kişi başına düşen yıllık gelir 4952 Euro olarak hesaplanıyor. Batılı ülkelerin ambargosu ülke ekonomisini çok önemli oranda olumsuz etkiliyor.

İran’da Yaşam Şartları Nasıldır?

ABD ve Avrupa Birliği ambargoları yüzünden ülkede kredi kartları işlemiyor. Ülkenin kendine has bir bankacılık sistemi bulunuyor. Eğitim imkânları oldukça geniştir. Hatta Avrupa’ya kıyasla doktora yapan çok fazla öğrencisi bulunur. Ülkede alınan vergilerin yüzde 20’si 2 ile 4 bin arasında maaş alan Mollara verilmektedir. Polis maaşları TL bazında 3 ile 5 bin arasında oluyor. Halkın çoğunluğu İran Asgari Ücret ile geçiniyor. Bu da 400 TL civarında bir ücrete tekabül etmektedir. Orta gelirli halkın oturduğu muhitlerde kiralar 200- 300 Euro arasında oluyor. Bu da orta kesimin geçinmekte zorlanabileceği gerçeğini ortaya çıkarıyor. Ülkede en ucuz olan kalem ise benzin oluyor ve 0,21 Euro litre fiyatı ile bu alanda ekonomik kullanımlar oluşturuyor.

İran Ekonomisi

Petrol, planlı ekonomi ve diğer büyük sektörlerde devlet işletmeciliği şeklinde sürdürülen İran ekonomisi, küçük ölçekli özel işletme ve köy tarımı alanlarında sürdürülmektedir. Son dönemlerde ekonomisi gelişse de İran’da işsizlik ve enflasyon ekonomiyi olumsuz yönde düşürmektedir. Ekonomiyi oluşturan en önemli başlıklar arasında hizmet sektörü ve madencilik yer alıyor. Sonrasında ise imalat ve tarım geliyor. Hükümet bütçesinin yüzde 45’i doğalgaz ve petrolden oluşuyor. Yüzde 31’i ise harç ve vergilerden oluşuyor. Ülke döviz rezervinin büyük çoğunluğunu ise ham petrol ihracatından elde ediyor. Ülke bu anlamda İran Asgari Ücret bakımından pek çok ülkeye nazaran daha gerilerde kalmıştır. İşsizlik oranlarının artmasının yanında bireyler meslek ve ustalıklar kazanarak farklı alanlarda daha yüksek maaşlarla iş sahibi olabiliyor.

İran Asgari Ücret 2024 Ne Kadar

Meslek gruplarına göre maaş aralıklarının değiştiği ülke de en düşük İran Asgari Ücret 215 dolar olarak ifade edilebilir.

İranda Yaşam Şartları Nasıldır ?

ABD ve Avrupa Birliği ambargoları yüzünden ülkede kredi kartları işlemiyor. Ülkenin kendine has bir bankacılık sistemi bulunuyor. Eğitim imkânları oldukça geniştir.
Fiyatlar Güncel Değil Mi? Buraya Tıkla Güncel Fiyat Gönder

YASAL UYARI

fiyatlar,fiyat sitesi, fiyatları

1 Yorum

  • bu hesapların doğruluk payı biraz düşündürücü çünkü İran riyali TL değil o rakamlar dolar bazında gösteriliyor başka bir sayfada ikisinin arasında çelişki var…???

Bir Yorum Yaz