Ülkelerin Asgari Ücretleri

Karadağ Asgari Ücret 2024 Karadağ’da Asgari Ücret Ne Kadar 2024

Karadağ Asgari Ücret 2024 Karadağ’da Asgari Ücret Ne Kadar 2024 araştırmamızla sizlerleyiz. Balkan ülkelerinden biri olan Karadağ, cumhuriyet ile yönetilmektedir. Ülke Yugoslavya’yı oluşturan altı cumhuriyetten biri olmakta idi. Yeni Yugoslavya’ya katılmış olsa da 2003 yılında esnek bir federasyon oluşturmuştur. 2006 yılında yapılan referandum ile de bağımsız olma kararı almıştır. Özellikle Rusya ve NATO dış İşleri bakanlarına itirazlarına rağmen Karadağ’ın bağımsızlığı tanınmıştır. Bağımsızlığını yeni kazanan bu ülke Karadağ Asgari Ücret aralıkları diğer ülkelere göre düşük aralıklarda kalıyor. 13812 km2 yüzölçümüne sahip olan ülke nüfusu yaklaşık 700 bin kadardır. Kişi başına düşen gayri safi milli hasılası ile 19931 dolar olmaktadır.

Karadağ Asgari Ücret 2024

Ülkede çalışma saatleri hafta için 08.00 ile 16.00 arasında yer alır. Gün ve saatler sezonluk işlerde değişmektedir. Genel itibari ile ortalama Karadağ Asgari Ücret 332 Euro olmaktadır. Mesai saatlerinde de belirli sınırlandırmalar bulunur. Ülkede çalışanlar en çok haftalık 10 saat mesai yapabilirler. Mesai durumları sektörden sektöre değişir. Çalışanların kullanabileceği yıllık izin hakları 20 iş günüdür. Resmi tatiller, yıllık izinler ve ücretli izinler maaş kapsamında belirlenmektedir. Çalışanların bu izin günleri haricinde 60 güne kadar geçici işe gelememe durumları olabilir. Bu durumlarda işten çıkarılma olduğunda kazanç tazminatı isteme hakları olabiliyor.

İlginizi Çekebilir: Kanada Asgari 

Karadağ Yaşam Şartları

Ülkede genel olarak yaşam şartları oldukça ekonomiktir. 330 Euro olan Karadağ Asgari Ücret aralıklarını bireyler farklı işler yaparak 500 Euro’ya kadar çıkarabiliyor. Farklı ülkelere kıyas ile oldukça düşük bir rakam olsa da ülkede insanların alım gücü oldukça yüksektir. Özellikle et ve et ürünlerinin kilosu 4-5 Euro arasında yer alıyor. Arsa fiyatları da oldukça uygun aralıklarda yer alıyor. 1 dönüm arsa 5 Euro olabiliyor. Devlet sosyal devlet politikasını benimsemiştir. Turistik yerler dışında ücretsiz konaklama alanları bulunabilir. Ülkede yurt dışında göçmen olarak gelmek isteyenlerin mutlaka dil sorunu olmamalıdır. Özellikle ticaret yapmak isteyenlere sunulan devlet destekleri oldukça caziptir. İşletme kiraları oldukça ucuz olmasının yanında seyyar satıcılar gibi satış yapanlar içinde herhangi bir kısıtlama bulunmuyor.

Karadağ Ekonomisi

Yugoslavya’dan kopma sürecinde ülke ekonomisi büyük düşüşler yaşamıştır. Zaman içerisinde üretim kapasitesini artıran ülke, 2005 yılında yüzde 4’lük bir büyüme ile ekonomi alanında kendini geliştirmeye başlamıştır. Ülkede tarım oldukça gelişmiş bir sektördür. Ekonominin diğer bir lokomotifi ise madencilik olacaktır. Boksit ve kömür madenleri bulunan ülkede hizmet sektörü ekonominin yüzde 87’lik kısmını kapsar. Ülke ekonomisinde turizmde büyük bir yer tutar. Farklı sektörlerde çalışan bireyler Karadağ Asgari Ücret rakam aralıkları ile belirli bir yaşam standardı kazanabilir. Ülke Avrupa genelindeki en düşük vergi oranlarına sahiptir. Bu da yurt dışından gelen yatırımcılar için önemli bir teşviktir. Tarım alanında her yıl bütçesini artıran ülke özellikle süt üretimine büyük önem vermektedir. Bu nedenle bu alanda çalışanlar ve iş yapanlar için avantajlı kullanımlar söz konusudur.

Karadağ Asgari Ücret 2024 Ne Kadar ?

Karadağ asgari ücret 2024 yılında genel itibari ile ortalama 332 Euro’dur.

Karadağ’da Yaşam Şartları Nasıldır ?

Farklı ülkelere kıyas ile oldukça düşük bir rakam olsa da ülkede insanların alım gücü oldukça yüksektir.
Fiyatlar Güncel Değil Mi? Buraya Tıkla Güncel Fiyat Gönder

YASAL UYARI

fiyatlar,fiyat sitesi, fiyatları

Bir Yorum Yaz