Evcil Hayvan Fiyatları

Maltese Terrier Özellikleri Ve Fiyat 2024

Maltese Terrier, Rönesans dönemine uzanan uzun geçmişi olan bir köpek türüdür. Bu köpeklerin tümü, aile ortamına kolayca adapte olabildikleri, çocuklarla ve diğer evcil hayvanlarla sorunsuz yaşayabildikleri için itaatkar ve mükemmel bir arkadaş olmaları ile karakterize edilir. Bugün Malta Terrier’in mizacını ve davranışlarını inceleyeceğiz.

Maltese Terrier Tarihi

Adı, “malta köpeği” anlamına gelen kelimeden gelir. Adından da anlaşılacağı gibi, Orta Akdeniz kıyılarında bir ada olan Malta’ya özgü olduğu söyleniyor, ancak Malta’ya getirilmeden önce Asya’dan geldiğine dair bir teori var.

Çünkü Malta Terrier, Isop hikayesinde iki kez göründü ve onun ” gezgin veya denizcinin evcil hayvanı” olduğu biliniyor. Uzun zaman önce insanlarla derin bir ilişkisi olduğunu görebiliyoruz.

Fransa’da 15. yüzyıldan beri aristokrat evcil hayvanı olarak seviliyor. Daha sonra İngiltere’den tüm Avrupa’ya yayılmış ve vatandaşlar arasında önemli bir tür haline gelmiştir. Türkiye’de, 1960’ların sonundan 1980’lerin başına kadar ev köpeklerinin bir temsilcisi olarak popüler oldu. O zamandan bugüne kadar pek çok aile tarafından sevildi ve her zaman popüler köpek ırkları sıralamasında yer alır; bu yüzden oldukça çekici bir köpek ırkı olduğu söylenebilir.

Maltese Terrier Köpek Irkı 2024 itibari ile en düşük 3.500TL ve en yüksek 6.500 TL olarak belirlenmiştir.

Bu tarz küçük köpek veya süs köpeği cinslerinin daha çok bulunduğu https://kopekyavrusu.com/17741/kopek-cinsleri linkine tıklayarakta ulaşabilirsiniz.

Malta Terrier Boyu

2 ila 3 kg ağırlığında ve yaklaşık 20 ila 25 cm boyunda küçük bir köpektir. İskeleti hassas bir tiptir.

Malta Terrier Kişiliği

Malta Terrier, uzun yıllar insanlarla evcil bir köpek olarak vaktini geçirdi. Dost canlısı ve diplomatik bir kişiliğe sahiptir. Zekası ile insanları iyileştirmiştir ama canlı ve meraklı bir yanı da vardır. Bilge ve sahiplerine itaatkar olmaları, zirvede bu kadar popüler olmalarının nedenlerinden biridir.

Bununla birlikte, bazen küçük köpeklere özgü cesaret ve kurnazlık hakkında çok fikir verir ve genellikle daha büyük diğer köpeklere havlar. Bununla birlikte, çok sakindir.

Sahibinin iltifat etmesinden çok memnun olur, bu yüzden disiplini iltifat ederken devam ederseniz hatırlaması daha da hızlı olacaktır. Evcil bir köpek olmasına rağmen hareketli bir yanı vardır. Beklenmedik bir şekilde egzersiz yapar, bu nedenle her gün yürüyüş yaptığınızdan emin olun.

Malta Terrier Kürkü

Etkileyici beyaz ve yumuşak tüylere sahip bir köpek cinsi. Kürkünün güzelliğinden dolayı ipeksi olarak da adlandırılır. Güzelliğini korumak için günlük dikkatli bakım şarttır.

Birçoğu kabarık görüntüye sahip olabilir, ancak Malta köpekleri düz tüylüdür. Geçmişte standart kesim tasarımı, yere ulaşacak kadar uzun olan tam katlıydı.

Kaplaması tek kat olduğundan sadece üst kürkü olduğu için tüylenme süresi olmaz ve nispeten az tüy dökülmesi olur. Günlük fırçalama önemlidir; çünkü ince, yumuşak tüyler top haline gelme eğilimindedir. Kıllar kolay dökülmediği için daha çok uzar, bu nedenle kesilmesi gerekir.

Ayrıca göz ve ağız çevresi kolay kirlendiğinden sık sık silmek veya saçı kısa kesmek hijyeniktir.

En yaygın olanı tamamen beyaz olan saf beyaz renktir, ancak ten rengi adı verilen sarımsı kahverengi veya limon renkli bir kısma sahip olan Malta köpekleri de vardır.

Malta Terrier Ömrü 

2017’de ortalama yaşam süresi 13,3 yıl olarak açıklanmıştır. Rakamlar diğer küçük köpeklerle hemen hemen aynıdır.

Malta Terrier Hastalıkları 

Gözyaşı ve nazolakrimal kanal tıkanıklığını içeren göz hastalığı ve “epphora” tipik bir hastalıktır. Epiforanın birkaç olası nedeni vardır ve tedavi yöntemleri değişiklik gösterir.

Ayrıca kalbin sol kulakçığı ile sol karıncığı arasında yer alan ve “kapak hastalığı” adı verilen mitral kapakçık (kanı pompalamak için açılıp kapanan bir kapak) da bir sebepten dolayı dejenere olur ve kapanma yetersizliğine neden olur. Bu nedenle ortaya çıkan hastalıkların farkında olmanız gerekir.

Kaynak; https://kopekyavrusu.com/17823/maltese-terrier
Fiyatlar Güncel Değil Mi? Buraya Tıkla Güncel Fiyat Gönder

YASAL UYARI

fiyatlar,fiyat sitesi, fiyatları

Bir Yorum Yaz