Ülkelerin Asgari Ücretleri

Gürcistan Asgari Ücret 2024 Gürcistan’da Asgari Ücret Ne Kadar 2024

Gürcistan Asgari Ücret 2024 Gürcistan’da Asgari Ücret Ne Kadar 2024 araştırmamızla birlikteyiz.Türkiye dışında Rusya, Ermenistan ve Azerbaycan ile de komşu olan Gürcistan, sahilleri ile yaz turizminde ilk akla gelen yerler arasındadır.

Dünyanın en çetin yamaçlarını barındırması nedeni ile de kış turizminde de tercih edilebiliyor. Başkanlı cumhuriyet olan yönetim şekli içerisinde birkaç bağımsız krallıkta bulunuyor.

SSCB’nin çöküşünün ardından serbest piyasa ekonomisine geçiş yapan ülke ciddi bir ekonomik çöküş ile karşılaşmış ve 21. Yüzyıla gelene kadar pek çok badireler atlatmıştır. Yüzölçümü 70 000 m2 olan ülkenin nüfusu yaklaşık 4 milyon kadardır. Nüfus az olsa da Gürcistan Asgari Ücret bakımından vatandaşlarının refah düzeyinin çok yüksek olmadığı gözlenir.

Gürcistan Asgari Ücret 2024

Gürcistan’da asgari ücret belirlenirken sektör, yaş ve farklı etkenler göz önüne bulundurulur. Bu şekilde kişiye özel maaş uygulaması bulunuyor. Sektörlere göre Gürcistan Asgari Ücret aralıkları değişebiliyor. Ülkede en yüksek rakam aralıklarında maaş alanlar her ülkede olduğu gibi doktorla oluyor. Bir doktor bu ülkede ortalama olarak 13 bin Gel maaş almaktadır. Sonrasında ise petrol sektöründe çalışanlar yüksek maaşlar alıyor. Maaş aralıkları 8- 9 bin Gel arasında olmaktadır. Tabi bu rakamlar bireyin sahip olduğu özelliklere ve çalıştığı pozisyonlara göre değişebilir. Petrol alanında 1300 Gel civarında bir asgari ücret bulunuyor. Düşük nitelikli meslek gruplarında ise 350 ile 500 Gel arasında asgari ücret aylık tutar değişebiliyor. Genel olarak ise asgari ücret 700 Gel civarında olmaktadır.

Gürcistan’da Hayat Şartları Nasıldır?

Ülkeye dışarıdan gelen turistlere göre oldukça uygun fiyatlar söz konusudur. Gürcistan dünyanın en ucuz ülkeleri arasında bile sayılabilir. Ancak ülke içerisindeki vatandaşlar bazında bakıldığında daha zor şartlarda ortaya çıkar. Özellikle işsiz bireylerin geçinmesi oldukça zordur. Evli ve eşlerin ikisinin çalıştığı bir aile bütçesi ise daha rahat bir geçim imkanı sunacaktır. Gürcistan için belirli bir asgari ücret net ücret tutarından bahsetmek mümkün olmasa da Gürcistan Asgari Ücret 700 ile 1500 Gel arasında mesleklere göre değişebilir. 1 Gürcistan lirası 0,25 Euro olurken 2,13 TL olarak karşılık bulur.

Gürcistan Çalışma Şartları Nasıldır?

Farklı alanlarda Gürcistan’da iş imkânları bulunur. Resmi olarak haftalık 40 saatlik bir çalışma bulunuyor. Ancak işçilerin çalışma süresi bu saati aşmaktadır. Çalışma saatleri ise 09.00 ile 17.00 saatleri arasında olmaktadır. Resmi ve dini bayramlarda her ülkede olduğu gibi işçiler çalışmaz. Yılbaşı ve Noel günlerinde bir haftalık tatil uygulanmaktadır. İşçiler arasına belirli bir standart Gürcistan Asgari Ücret bulunmaz. İnşaat firmalarında çalışan işçiler 700 Gel civarında asgari ücret almaktadır. Tıp alandaki asgari ücret ise 2000 Gel olmaktadır. Bu çalışma şartlarına göre Gürcistan’da belirli bir yaşam standardı yakalanması mümkündür. Türk vatandaşları bu ülke de çalışmak için İŞKUR üzerinde yayınlanan yurtdışı iş ilanlarını takip edebilir. Bunların yanında bazı firmalar yılın belli zamanlarında kendi web siteleri üzerinden işçi alımları yapmaktadır. Kariyer sitelerini takip ederek bu ilanlara başvurmakta mümkün olacaktır.

Gürcistan Asgari Ücret 2024 yılında ne kadar ?

Gürcistan asgari ücret 2024 yılında 700 Gel civarında olmaktadır.

Gürcistan’da Yaşam Şartları Nasıl ?

Farklı alanlarda Gürcistan’da iş imkânları bulunur. Resmi olarak haftalık 40 saatlik bir çalışma bulunuyor.
Fiyatlar Güncel Değil Mi? Buraya Tıkla Güncel Fiyat Gönder

YASAL UYARI

fiyatlar,fiyat sitesi, fiyatları

Bir Yorum Yaz