Ülkelerin Asgari Ücretleri

Avusturya Asgari ücret 2024- Avusturya’da Asgari Ücret 2024

Avusturya Asgari Ücret 2024 .  Yurtdışı seyahatlerinde oldukça tercih edilen ülkelerden biri Avusturyadır. Başkenti Viyana olan ülkenin nüfusu 8 milyon civarındadır. Avusturya toplamda 9 eyaletten oluşan ve resmi dili Almanca olan bir ülkedir. Avrupa’da bulunan bir ülke olması sebebiyle yıl içerisinde oldukça turist çekmekte olan bir ülke olmakta ve yaşam standartlarının yüksekliği sebebiyle dünyanın pek çok ülkesinden işçi göçü alan bir ülkedir. Bu anlamda oldukça çeşitli sektörlerde iş olanaklarına sahip bir ülkedir. Avusturya asgari ücret düzeyinin yüksek olması sebebiyle ve çalışma koşullarının esnekliği gibi nedenlerden dolayı tercih edilen bir ülkedir. Peki, Avusturya’da asgari ücret ne kadardır ?

Avusturya Asgari Ücret 2024

Avusturya’da belirli bir asgari ücret olmak ile birlikte çalışan kişilerin büyük bir çoğunluğu bu belirli asgari ücretin üzerinde maaş almaktadır. Avusturya asgari ücret düzeyi bakımından Avrupa’da oldukça sağlam bir konumda yer almaktadır.  Avusturya’da Asgari ücret 18 yaş altı ve 15 yaş üstü genç çalışanlar için bu ücret saat başı 5.2 Euro’dur. 18 yaş üstü ve yetkin çalışan kişiler için bu ücret saat başı 6 Euro’dur. Bu hesaplamaya göre günde 8 saat ve haftada 6 gün çalışan 18 yaşından büyük bir kişi aylık ortalama 1800 Euro kazanmaktadır. Bu ücret bir alt limit olmak ile birlikte üst limit yoktur ve daha önce değinildiği gibi çalışanlar saatlik ücret hesaplamasına tabii olurlar.

İlginizi Çekebilir: Avustralya Asgari Ücret

Avusturya Çalışma Şartları

 Avusturya kişi başına düşen milli gelir oranları göz önüne alındığında dünyadaki tüm ülkeler içerisinde 13. Sırada yer almaktadır. Bu anlamda oldukça refah yaşam koşulları sunan bir ülkedir. Avusturya asgari ücret düzeyi saat sistemi üzerinden hesaplanmaktadır. Avusturya’da kişi başına düşen milli gelir yıllık ortalama 38 bin Euro’dur. Buna ek olarak bu ülkede kişilere sahip oldukları çocukları için ek ödemeler yapılmaktadır. Bu ülkeye çalışmak için gitmek isteyen kişilerin belirli bir düzeyde Almanca bilmeleri gerekmektedir. Bunun haricinde pek bir şart aranmamakta ve kolayca işçi olarak göç edilebilen bir ülkedir. Lise mezunu olan kişiler yetkin işçi olarak kabul edilmektedir.

Avusturya’da Yaşam

Avusturya’da asgari ücret ile çalışan nüfusun tüm nüfusa oranının %5 gibi bir seviyede olduğu ve çalışanların %95’inin asgari ücretin üzerinde maaş aldığı bilinmektedir. Avusturya asgari ücret düzeyine yapılan zam 2020 yılında %2 olarak belirlenmiştir. Bu zam ile birlikte 18 yaş üstü kişiler saat başı 6 Euro kazanmaktadır. Avrupa ekonomileri arasında gelir düzeyinin en iyi olduğu ülkelerden biri Avusturya olmak ile birlikte her yıl yaklaşık 20.000 kişilik bir işçi göçü alan bir ülke konumundadır. Bu ülkede sağlık sigortası zorunlu olmak ile birlikte çalışanlara mutlaka sağlık sigortası yapılmakta ve işçi hakları büyük bir titizlik ile gözetilmektedir.

Avusturya Asgari Ücret 2024 Ne Kadar ?

Avusturya Asgari ücret 2024 yılında 18 yaş altı ve 15 yaş üstü genç çalışanlar için bu ücret saatlik 5.2 Euro, 18 yaş üstü ve yetkin çalışan kişiler saatlik 6 Euro’dur.

Avusturya’da Yaşam Şartları Nasıldır?

Avusturya’da asgari ücret ile çalışan nüfusun tüm nüfusa oranının %5 gibi bir seviyede olduğu ve çalışanların %95’inin asgari ücretin üzerinde maaş aldığı bilinmektedir
Fiyatlar Güncel Değil Mi? Buraya Tıkla Güncel Fiyat Gönder

YASAL UYARI

fiyatlar,fiyat sitesi, fiyatları

Bir Yorum Yaz