Sigorta Fiyatları

Zorunlu Trafik Sigortası Fiyatları 2024

Zorunlu Trafik Sigortası Fiyatları 2021

Trafik Sigortası Taban Fiyatları – Zorunlu Trafik Sigortası Fiyatları 2024 – İllere Göre Trafik Sigortası – Konuları hakkında yazımızın içeriğinde bilgilere ulaşabilirsiniz.

Zorunlu Trafik Sigortası Fiyatları 2024; zorunlu trafik sigortası nedir? Zorunlu trafik sigortası ne işe yarar? 2024 İllere göre zorunlu trafik sigortası taban ve tavan fiyatları? Gibi zorunlu tarfik sigortası ile ilgili merak ettiğiniz bir çok soruya ışık tutmaya çalışacağız.

Sürücü belgesine sahip veya sürücü olmak isteyen bir çok kişinin bilmesi gereken en önemli konulardan birisi de zorunlu trafik sigortasıdır. Peki bu zorunlu trafik sigortası nedir gelin birlikte bakalım.

Zorunlu Trafik Sigortası Fiyatları 2024

Aşağıda merak eden sürücüler için trafik sigortası nedir ve ne işe yarar ayrıntılarıyla ele aldık.

Zorunlu Trafik Sigortası Nedir?

Gerek yeni araç alan gerekse mecvut aracı olan araç sahibi olan herkesin mecburen yaptırmak zorunda olduğu sigorta biçimidir. Trafiğe çıkan her sürücü şüphesiz ki olası bir kazaya karışmayarak güvenle seyehat etmek ister.

Fakat siz ne kadar dikkatli olursanız olun, dikkatsiz, sorumsuz bir sürücü veya elinizde olmayan insani veya doğa şartları sebebiyle başınıza büyük küçük trafik kazaları gelebilir. Bu nedenle trafiğe çıkan her sürücünün mutlaka ve mutlaka Zorunlu araç sigortasını yaptırması son derece gereklidir.

Zorunlu Trafik Sigortası Ne İşe Yarar? Zorunlu Trafik Sigortası Fiyatları 2024

Bir Sigortacı, Elinde olan poliçenin içeriğinde tanımlanan, motorlu aracın işletilmesi durumunda, üçüncü şahısların kaza sebebiyle ölümüne veya yaralanmasına veya herhanngi bir şeyinin zarara uğramasına sebep olmasından dolayı, 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanununa göre sigortalı olana düşen hukuki sorumluluk içerisinde bu genel şartlar kapsamında içeriği belirli olan tazminatlara dair istek ve talepleri, kazanın olmuş olduğu tarih itibariyle geçerlş olan zorunlu sigorta limitlerinin dahilinde karşılamakla yükümlüdür.

2024 İllere Göre Zorunlu Trafik Sigortası Taban Ve Tavan Fiyatları?

İllere göre taban ve tavan fiyat listelerine geçmeden önce bir çok sürücü tarafından merak edilen ve merak konusu olup kafa karıştıran konulardan bir tanesi de birinci basamak, yedinci basamak konusurdur. Bu konuyu aşağıda maddeler halinde sınıflandırdık.

Yapılan sigorta Türkiye Cumhuriyeti Devleti sınırları içerisinde geçerli olup, trafik sigortasının içeriğinde araçların belirlenen sigorta primi 7 ayrı basamakta incelenmektedir

  • İlk kez araç almış veya başka bir araç alıp o rasa sigorta yapan sürücü 4 basamak sayılmaktadır.
  • Kaza yapma risk ihtimallerine göre sehirler belirlendi ve devletin söylediği taban ve tavan fiyatlar bu şehirlerin risk gruplarına göre belirlenmiştir.
  • Böylelikle büyük şehirlerde kaza yapma olasılığı daha fazla olduğu için bu şehirler en pahalı, fakat Bayburt , Burdur gibi şehirlerde ise trafik kazasını yapma olsasılığı en az olduğundan taban ve tavan fiyatlarda en ucuz alt limitte yer almıştır.
  • Belirlenen fiyatlar hasarsızlık başlığı altında yedi basamağa ayrılmıştır. Buna göre bir sürücü kaza yaparsa basamaklarda gerileyip 1. basamağa doğru gidip en kötü sürücü sınıfına doğru ilerlerken, hasarsız geçirilen her sene puan bir basamak artıyor ve 5-6 ve 7. basamağa kadar çıkabiliyor.
  • Bu durumda kaza yapmayan sürücüler 7. basamağa kadar yükselebiliyor.
  • 7. basamak ise 3 yıl boyunca hiç kaza yapmamış çok iyi sürücüleri kapsamaktadır.
Zorunlu Trafik Sigortası Fiyatları 2021
Zorunlu Trafik Sigortası Fiyatları 2021
Zorunlu Trafik Sigortası Fiyatları 2021
Zorunlu Trafik Sigortası Fiyatları 2021
2024 Zorunlu Trafik Sigortası Ne Kadar?

Zorunlu trafik sigortası trafikteki tecrübenize ve kaza geçmişinize göre belirlenmektedir örneğin ilk defa araç alacaksanız ortalama 3250 TL ile 5000 TL arasında değişmektedir. Her geçen yıl deneyiminizin artması ve kaza geçmişinizin temiz olması fiyatın düşmesine neden olabilmektedir.

Zorunlu trafik sigortası fiyatları neye göre değişir?

Zorunlu trafik sigortasının belirlenmesinde birden fazla etken vardır. Araç sahibinin deneyimi ve kaza geçmişi,
Araç türü veya araç tipi,
Aracın kullanılacağı il
Bu gibi maddeler zorunlu trafik sigortasının fiyatlarının değişikliğine yol açabilir.
Fiyatlar Güncel Değil Mi? Buraya Tıkla Güncel Fiyat Gönder

YASAL UYARI

fiyatlar,fiyat sitesi, fiyatları

Bir Yorum Yaz